Windows 8 Temiz Kurulum (Format) + Yükseltme Teklifi + DVD Oluşturma -

19.01.2013 12:34

 Merhaba Arkadaşlar.. 


Bu konuda sizlere Micrsosof'un yükseltme teklifi, Windows 8 için Boot edilebilir(Ön Yüklemeli) DVD-USB oluşturma ve lisanlama işlemleri hakkında elimden geldiğince ve tüm detaylarıyla bilgilendirme yapmaya çalışacağım..Lütfen tüm adımları dikkatlice okuyunuz.. 

Microsoft'un bizlere sunmuş olduğu bir kampanya sayesinde Windows 8 Pro orijinal sürümüne 29TL'ye sahip olabiliyoruz..Tabi bunun için belirli şartlar var..Bu kampanyadan yararlanabilmek için 2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında yeni bir Windows 7'li pc almış olmanız ve orijinal Windows Anahtarı'na sahip olmanız gerekmektedir.. 

Kısa bir süre için Microsoft'ta olan bir açık sebebiyle bu promosyon kodunu herkes sahip olabiliyordu, elimizde Windows 7'ye ait orijinal ürün anahtarı olmasa bile bu promosyon kodunu alabiliyorduk ama malesef artık bu imkandan yararlanamıyoruz..Microsoft bu açığı kapatmış durumda..Gerçi bunun açık olduğuna hiç inanmıyorum ticari hileden başka bir şey değildi..Biz genede adına açık diyelim geçelim hadi öyle olsun :) Lafı uzatmamak gerekirse üstteki tarihler arasında Windows 7'li pc aldıysanız eğer alttaki linkte tıklayıp sizde kaydınızı yaptırabilir ve bu imkandan yararlanabilirsiniz..Bu kampanyanın Windows 7 Starter sürümü için geçerli olmadığını hatırlatalım.. 

https://www.windowsupgradeoffer.com/tr-TR/Registration 

Linke tıkladığınızda karşınıza bu kampanyaya kayıt olmanız için bir sayfa açılacak.. (Resim-1) Bu sayfadaki formu dikkatli bir şekilde dolduruyoruz ve devam butonuna tıklıyoruz..Sonraki sayfada sizde Windows 7'nize ait orijinal ürün anahtarını soran bir sayfa çıkacak, anahtarı yazıp devam ediyoruz.. 

 
Resim-1 

Girdiğimiz bilgilerde herhangi bir yanlışlık yoksa sonraki adımda kaydın başarıyla gerçekleştiğini gösteren bir sayfa açılması gerekiyor. Bu sayfada en üst kısımda Kayıt Kodunuz yer almaktadır öncelikle bunu bir yere not edin.(Resim-2) Bu sırada kayıt olurken kullanmış olduğumuz mail adresinize Windows 8 Pro sürümünü satın almakiçin kullanacağınız bir Promosyon Kodu yani indirim kodu gelicek.Mail adresimize girelim ve bu koduda bir kenera not edelim.. 

 
Resim-2 Soru-1: Mail adresime promosyon kodu gelmiyor..Kayıt formuna mail adresimi doğru yazdığıma eminim? 

Cevap-1: Bazı istisna durumlarda mail adresine bu kod gönderilmiyor neden olduğu konusunda hiçbir fikrim yok ama farklı bir yöntem kullanarak promosyon kodumuzu alabiliriz.Alttaki bağlantıya tıklayın ve açılan forma kayıt olurken kullandığınız mail adreinizi, kayıt tamamlandığında size verilen Kayıt Kodunuzu yazarak giriş yapın.Karşınıza çıkan sayfada kayıt bilgilerinizi ve de en önemlisi promosyon kodunu göreceksiniz. (Resim-3) Kopyalayın ve bir yere not edin.. 

https://www.windowsupgradeoffer.com/tr-TR/MyOrder 

 
Resim-3 

Soru-2: Kayıt işlemi sırasında girilen bilgiler, yükseltme teklifinden yararlanmak için uygun değildir uyarısını alıyorum? (Resim-4) 

 
Resim-4 

Cevap-2: Öncelikle kayıt formuna girdiğiniz bilgilerin kampanya katılım şartlarına uygun olduğuna emin olunuz..Bu bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

https://www.windowsupgradeoffer.com/tr-TR/Home/ProgramInfo 
İndirim kodumuzu aldık artık alışverişimize başlayalım. 

-Notlar- 
Bazı arkadaşların kafalarına takılan sorular var öncelikle bunları cevaplayalım.. 
- 29 TL'ye satın alacağınız Windows 8 ile temiz kurulum (Format) yapabilirsiniz, yalnızca yükseltme yapılabilir diye bir şey söz konusu değildir. 
- 1 promosyon kodunu yalnızca 1 lisans satın almak için kullanabilirsiniz ve aldığınız lisansı aynı anda 2 bilgisayarda kullanamazsınız..Farklı bilgisayar için farklı promosyon koduyla tekrar lisans satın almanız gerekir. 

Burada anlatıcaklarım Windows 8 temiz kurulum için geçerlidir yani yükseltme konusundan bahsetmeyecem.. 

İhtiyacımız olanlar; 
- Boş bir DVD ve tabiki optik sürücüsü, 
- Flash Bellek üzerinden kurulum yapacaklar için en az 3 GB kapasiteli bir flash disk gereklidir. 

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayarak Windows Yükleme Asistanını bilgisayarımıza indirelim.Bu küçük boyutlu uygulama yalnızca bir önyükleme dosyasıdır.Bununla Windows 8'i karşıdan download edicez.İnternet bağlantınızın kusursuz olması gerekiyor. 

https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=262205 

Uygulamayı çalıştıralım ve başlayalım; 

1. Adım: Yükleme asistanını çalıştırdığınızda ilk olarak sistemde buluna uygulama ve cihazların Windows 8 ile uyumlu olup olmadığını denetleyecek.Bu işlem birkaçdakika sürebilir.Tamamlandığında direkt İleri butonuna tıklayın ve sıradaki adıma geçin. (Resim-5, 6) 

 
Resim-5 

 
Resim-6 

2. Adım: Bu adım yalnızca yükseltme yapıcaklar için geçerlidir. Bize hangi dosyaları yedeklemeyi istediğimizi soruyor. Temiz kurulum yapıcağımızı başta söylemiştim o yüzden burada çıkan 3 seçenek arasından en alttaki "Hiçbir şey" yazanı işaretliyorum ve tekrar İleri butonuna basıyorum. (Resim-7) 

Yükseltmenin ne dolduğunu merak edenler için kısaca açıklıyım; eski sistem dosyalarınızı silmeden yalnızca Windows sürümünü yükseltmektir.Yani Windows üstüne Windows kurmak gibi birşey.Bu durumdan hiçbir zaman hoşlanmadım ve tavsiye etmiyorum..Her zaman temiz kurulumdan yani formatlamadan yanayım.. 

 
Resim-7 

3. Adım: Şimdi sırada Windows 8 Pro versiyonunun normal fiyatını gösteren bir pencere çıkacak (75TL). (Resim-8) Buradaki rakamı görünce endişeye kapılmayın çünkü en son aşamada kullanacağımız promosyon kodu ile bu rakam 29 TL'ye düşecektir.Sipariş et butonuna tıklıyoruz ve biraz altında Windows DVD'si yazan bir kutucuk beliriyor. (Resim-9) Dilerseniz bu seçeneği işaretleyerek Windows 8 DVD'sinin adresinize gönderilmesini talep edebilirsiniz, tabiki ek bir ücret karşılığında. 

 
Resim-8 

 
Resim-9 

Bizim yapacağımız işlemler sonunda zaten elimize bir Windows 8 DVD'si olucak bunun için bu seçeneği asla işaretlemiyorum. Gereksiz para harcamaktan başka bir şey değil :) İleri diyip devam ediyorum.. 

4. Adım: Şimdi ise bizden bir takım bilgiler istiyor..Buradaki bilgileri dikkatli bir şekilde giriyoruz, bu forma yazıcağınız mail adresine Windows 8'i etkinleştirmek için kullanacağımız lisans anahtarı gönderilecektir.Burdaki bilgileri sallamıyoruz.. (Resim-10) 

 
Resim-10 

5. Adım: Bu adımda ödememizi hangi şekilde gerçekleştireceksek onu seçiyoruz.Paypal veya Kredi kartı seçenekleri var.Kredi Kartı seççeneği ile aynı zamanda Sanal Kartınızı kullanabilirsiniz ve bence bu en güvenli yoldur. 

Sanal Kart uygulaması ile ilgili sormak istediğiniz bir konu olursa yardımcı olmaya çalışırım. 

Paypal kullananlar bu seçeneği işaretleyebilir..Ben kullanmadığım için destek veremicem ve bence 5 para etmez bir sistem.. 

Ben Sanal Kart ile alışverişimi gerçekleştireceğim için Kredi Kartı yazanı seçiyorum ilerliyorum. (Resim-11) 

 
Resim-11 

6. Adım: Kredi Kartı ile ödeme yolunu seçtik ve bizden Kredi Kartımıza veya Sanal Kartımıza ait bilgilerimizi girmemiz isteniyor.Son kullanma tarihi, güvenlik kodu v.s.. (Resim-12) 

 
Resim-12 

Burada önemli olan nokta kartımızda yeterli limitin bulunması ve kartımızın internet alışverişlerine açık olması gerekmektedir. 

- Kartımızla ilgili herhangi bir sorun yoksa İleri butonuna tıkladığımızda almış olduğumuz promosyon kodunu gireceğimiz bir sayfa açılıyor promosyon kodunu bu penceredeki kutucuğa yazıyoruz. (Resim-A) Promosyon kodunu girdiğimizde toplam ödemenin 29TL'ye düştüğünü görüceksiniz. (Resim-B) 

 
Resim-A 

 
Resim-B 

Satın Al butonuna tıklayarak devam edelim..Ödeme bilgilerindede hiçbir sorun yoksa alışveriş tamamlanıcak ve bize Windows 8 Pro'yu etkinleştirmek için kullanacağımız bir lisans kodu verecektir. (Resim-13) Bu lisans kodu eşzamanlı olarak 4. Adımda yazmış olduğumuz mail adresinede gönderilecektir. 

 
Resim-13 

Herhangi bir sıkıntıya maruz kalmamak için karşınıza çıkan Ürün Anahtarını not edin..Aynı zamanda boş bir kağıdada yazın..Formatlama esnasında bu kodu girmemiz istenicek. 

- Ürün Anahtarını not ettikten sonra İleri butonuna tıklayın, Windows 8 Pro'nun yüklenmeye başladığını göreceksiniz.Benim yaklaşık 1 saat kadar sürdü, bağlantı hızınıza göre bu süre farklılık gösterir. (Resim-14) 

 
Resim-14 

Windows 8; kullanmakta olduğunuz Windows versiyonunun özellikleriyle eşdeğer olucaktır..Örneğin Türkçe Windows 7 x64 bit kullanıyorsanız Windows 8 de aynen o şekilde inecektir.. 

7. Adım: İndirme işlemi tamamlandığında yükleme asistanı bize 3 seçenek sunacak.Biz Ön Yüklemeli Windows 8 DVD'si oluşturacağımız için bu seçenekler arasından Ortam oluşturarak yükle yazanı seçiyoruz ve devam ediyoruz.. (Resim-15) 

 
Resim-15 

8. Adım: Bu adımda ISO dosyası seçeneğini işaretliyoruz ve gene devam ediyoruz.DVD oluşturacağımız için bu seçeneği işaretliyoruz.USB bellek üzerinden kurulum yapacaklar USB flash sürücü seçeneğini işaretlesin.Ben DVD üzerinden kurduğum için Flash Bellek olayına şimdilik değinmiyorum ama mantık aynı..(Resim-16) 

 
Resim-16 

- Kaydet butonuna tıklayın ve daha sonra .iso dosyasını nereye kaydetmek istiyorsanız o konumu seçin..Formatlama esnasında .iso dosyasının silinmesini istemiyorsanız C:/ sürücüsü haricinde başka bir konumu seçin ve kaydedin.. 

- .iso dosyasının oluşturulması biraz zaman alabilir..(Resim-17) işlem bitiminde DVD yazıcıyı aç yazana tıklayıp Windows Disk Yansıması yazıcısını açın ve bu aracı kullanarak boş bir DVD'yi sürücüye yerleştirip yazma işlemini başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. (Resim-18) Dilerseniz 3. parti programlarla Ultra ISO, nero v.s bu .iso dosyasını yazabilirsiniz.Tercih sizin.. 

 
Resim-17 

 
Resim-18 

Artık elimizde Windows 8 Pro sürümüne ait Ön Yükleme (Boot) özelliğine sahip bir DVD bulunmakta..Olay bu kadar basit..Tek yapmamız gereken hazırladığımız DVD'yi sürücüye yerleştirip reset tuşuna basmak. 

Formatlama detaylarından bahsetmicem.Windows 7'den pek farkı yok zaten.Bildiğiniz gibi DVD'nin açılışta gözükmesi için BIOS'un ilk olarak optik sürücüyü görücek şekilde ayarlanması gerekiyor, USB bellek ile kuracaklar USB hdD üzerinden sistemi başlatmalılar..Biostan biosa fark ediyor.Windows 7 kurulumundan tek farkı ürün Anahtarı girmeden ilerliyemiyorsunuz. :) 

Silinmesini istemedğiniz verilerinizi farklı bir diskte yedekleyin.Windows'u kuracağınız diskte biçimlendirme yapacağınız için tüm veriler kaybolacaktır..Yanlış diski biçimlendirmemeye dikkat edin. 

Umarım yazılanlar faydalı olur..Kafanıza takılan bir soru veya eklemek istediğiniz başka bir detay varsa konuya mesaj gönderebilirsiniz..Hep birlikte tartışırız.. 

Kolay Gelsin.. 

- S.S.S - 

1. ISO dosyasını tekrar indirmek istiyorum, bunun için ne yapmalıyım? 

ISO dosyasını tekrar indirebilmek için verdiğim linke tıklayın ve Windows8-Setup isimli küçük uygulamayı bilgisayarınıza indirin veya direkt çalıştırın..Uygulama penceresine Windows 8'i satın aldıktan sonra size verilen Ürün Anahtarı'nı girin ve indirme işlemine başlayın.Ürün anahtarına sahip değilseniz bu uygulama bir işinize yaramaz.. 

https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=262204 

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra 7. Adım'dan sonraki talimatları tekrar uygulayın. 2. Windows 8 ürün anahtarını kullanarak etkinleştirme yapamıyorum, hata mesajı ile karşılaşıyorum? 

Bazı arkadaşların etkinleştirme sırasında sıkıntı yaşadığını ve birtakım hata mesajları ile karşılaştığını gördük.Tabi ki bu durum herkes için geçerli değil.Sonuçta bende sorunsuz bir şekilde etkinleştirme yapanlar arasındayım ve birçok bilgisayara Windows 8'i temiz olarak kurduğum halde..Etkinleştirme ile ilgili herhangi bir problemle karşılaşanlar aşağıdaki yöntemleri uygulasınlar..Aşağıda anlatılan yönergeler bana ait değildir, bazı arkadaşlar işe yaradığını söyleyince ilk mesaja dahil etmek istedim, deneyip başarılı sonuç alan arkadaşlar yorumlarını esirgemezse seviniriz. 

quote:

Orijinalden alıntı: 

Temiz kurulumda etkinleştirme yapamayanlar için bir çözüm var. Bende de sadece yükseltme içindir hatası vermişti. Basit bir kayıt anahtarı değeriyle çözebiliyoruz. İlk sayfaya ekleyebilirse konuyu açan arkadaş daha iyi olur. 

Aldığınız ürün anahtarı temiz kurulumda hata verdiyse ve etkinleştirme yapamadıysa: 

Windows Tuşu+R'ye basın. Çıkan Çalıştır kutucuğuna regedit yazın. 

- Kayıt defterinde şu kaydı bulun: HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Setup/OOBE/ 

- Oradaki MediaBootInstall değerini çift tıklayın. 1 olan değeri 0 olarak değiştirin ve pencereyi kapatın. 

- Start ekranında arama kutucuğuna "cmd" yazın. Çıkan Komut İstemi'ne sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştırın. 

slmgr /rearm yazıp enter'a basın. "Başarılı olmuştur, bilgisayarınızı yeniden başlatın" gibi bir uyarı alacaksınız. Yeniden başlatın bilgisayarı. 

- Bilgisayarınız yeniden başladığında etkinleştirilmiş olarak açılacak. Eğer öyle başlamazsa start ekranında "Windows Etkinleştirme" diye arama yapıp baştan etkinleştirme yapın. Başarılı olacaktır. 3. "Ortam oluşturarak yükle" seçeneği bende çıkmıyor ve .iso dosyası oluşturamıyorum? 

-- Windows 8 ISO Dosyası Hazırlama -- 
Windows 8'i indirdiniz fakat 7. adımda bulunan "Ortam oluşturarak yükle" seçeneği sizde çıkmadı ve dolayısıyla .iso dosyası oluşturmayı başaramadıysanız sizlere farklı bir method anlatıcam..Öncelikle indirdiğimiz Windows 8 dosyalarının bilgisayarımızda hangi konumda olduğunu bilmemiz gerekiyor.. 

Windows 8 verileri C:/ sürücüsü altında bulunan ESD klasörüne kaydedilmektedir..Bu klasörü görebilmek için klasör seçeneklerinden "Gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğinin aktif olması gerekiyor..Çünkü bu klasör gizlidir ve normal şartlarda bu klasörü göremezsiniz..ESD klasörüne girdiğimizde içinde Windows adında başka bir klasör olduğunu daha göreceksiniz, işte bizim hazinemiz tam olarak bu klasörün içinde..Windows 8 DVD'sini buradaki dosyaları kullanarak hazırlayacaz..Tam olarak dosya konumu şöyle; 

C:\ESD\Windows 

 

İşletim sisteminiz farklı bir sürücüde kurulu ise tabiki bu C:/ olmayacaktır örneğin D:/ sürücüsünde barınan bir işletim sisteminde bu indirmeyi yaptıysanız D:\ESD\Windows şeklinde olacaktır.. 

Şimdi burdaki dosyaları kullanarak nasıl ön yüklemeli DVD veya Flash Disk oluşturabiliriz onu anlatacam..Burdaki dosyaları olduğu gibi sıradan bir dosya yazar gibi DVD'ye veya Flash Diske atarsanız bu hiçbir işinize yaramaz çünkü buna Ön yükleme(Boot) yeteneği kazandırmanız gerekiyor..Bunun içinde Windows 8'e ait bir ön yükleme kaydına ihtiyacımız var..Bu ön yükleme dosyasını indirmeniz için gerekli olan linki verdim..4,00 KB boyutunda küçük bir dosyadır.. 

Bu işlem için ben UltraISO programının tam sürümünü kullanacam, deneme sürümünde 100MB'tın üstündeki dosyalar için malesef işlem yapılamıyor..Bir şekilde tam sürümünü edinmeniz gerekiyor..Tabiki dünyada bu işi yapabilen tek program bu değil siz farklı bir yazılım kullanıyorsanız aynı işlemleri gene yapabilirsiniz.. 

İhtiyacımız Olanlar 

1- UltraISO 
2- Windows 8 Ön Yükleme Kaydı >> Buraya Tıklayarak İndirebilirsiniz.. 

-İndireceğiniz arşiv dosyasının içinde Windows8_X64_X86_Boot isminde .bif uzantılı bir ön yükleme kaydı bulunmaktadır..Bizim işimize yarayacak dosya bu.. 

Başlıyoruz; 

- Öncelikle UltaISO programını açın ve sol alt kısımda bulunan menüden Windows 8 dosyalarının olduğu konuma ulaşın.. 

C:\ESD\Windows\ 

Bu klasördeki dosyaların hepsini seçili hale getirip sürükle bırak yöntemiyle programın üst kısmına taşıyın..Resim-19'da gördüğünüz gibi.. 

 
Resim-19 

- Şimdi sıra indirmiş olduğumuz ön yükleme kaydını programa entegre etmeye geldi.. (Windows8_X64_X86_Boot.bif) 

Programın üst sekmlerinden Açılış işlemleri> Açılış dosyası yükle seçeneğine gelin ve indirdiğiniz Windows8_X64_X86_Boot isimli dosyayı çift tıklayarak seçin.. 

 

Bu şekilde ön yükleme kaydını entegre etmiş olduk şimdi sırada .iso dosyasını hazırlamak var..Bu aşamadan sonra dilerseniz hiç .iso dosyası oluşturmadanda bunu DVD'ye yazabilirsiniz..Ön Yükleme kaydını entegre ettik, programın CD imajı yazdır seçeneğini kullanarak bu projeyi boş bir DVD'ye yazabiliriz, hazırlayacağımız DVD ön yüklemeli olacak ve sistem başlangıcında gözükecek.. 

Fakat ben size yinede .iso dosyasını nasıl oluşturmamız gerektiğini gösterecem.. 

- Programın üst menüleri arasında bulunan Kaydet butonuna tıklayarak veya sekmelerden Dosya> Kaydet menüsünü kullanarak bu verileri istediğiniz imaj formatında kaydedebilirsiniz..Biz .iso olarak kaydetmek istediğimiz için Kayıt türü olarak Standart ISO dosyası (*.iso) yazanı seçiyoruz ve .iso dosyasına vermek istediğimiz ismi yazıp Kaydet butonuna tıklıyoruz.. .iso dosyası yaratma işlemi biraz bekletebilir..İşlem tamamlandığında programı isterseniz kapatabilirsiniz.. 

 

- ISO dosyasını hazırlama işlemimiz tamamlandı, artık elimizde Ön Yüklemeli yani Boot edilebilir bir .iso dosyası bulunmakta..Hayırlı olsun :) 
Bu .iso dosyasını daha sonradan ister boş bir DVD'ye isterseniz Flash Belleğe ön yüklemeli olarak yazdırabilirsiniz..Nasıl mı? 

UltraISO programını tekrar açın.. 

Üst menülerden Aç butonuna tıklayın veya sekmelerden Dosya> Aç seçeneklerine ulaşın..Hazırladığınız .iso dosyaını seçin ve Araçlar> CD imajı yazdır menüsü altından bu imajı boş bir DVD'ye yazdırın.. 

 


Peki flash belleğe nasıl yazdırabilirim? 

Açılış işlemleri> Disk imajı yazdır menüsü altından Flash Diske yazım işlemini gerçekleştirebilirsiniz..Bu sırada flash belleğin takılı olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım :) (Resim-20) 

 

 
Resim-20 


- En az 3GB kapasiteli bir Flash Diske ihtiyacınız var ve bu işlemin Flash Diskinizdeki tüm verilerinizi kalıcı olarak sileceğinide unutmayın..Yazım işlemine başlamadan önce program bu konuda uyarı verecektir zaten.. 

Dediğim gibi bu işlemleri başka uygulamalar ile yapmakta mümkün ben UltaraISO programını kullandığım için bunun üzerinde anlattım..Mantık aynı mantık tercihsizin..Test edilmiştir..Kolay gelsin.. ***** ÖNEMLİ ***** 

Sağda solda Windows 8 Orijinal Ürün Anahtarı satan kişilere kesinlikle itimat etmeyiniz. 2 kuruş daha az para ödeyecem diye olan paranızdanda olmayın..Güvendiğiniz insanlardan promosyon kodunu alıp kullanabilirsiniz ancak Windows 8 Lisans Anahtarını bu yolla KESİNLİKLE satın almayın..Öncelikle Promosyon Kodu ile Lisans Anahtarı arasındaki farkı bilin.. 

Lisans Anahtarı (Ürün Anahtarı, Etkinleştirme Kodu diğer adıyla Windows Key) dediğimiz, Windows 8'i etkinleştirmek için kullanılan kodu, tanıdığınız veya tanımadığınız şahıslardan KESİNLİKLE satın almayınız.Bu sizin başınızı ağrıtır..("Hiç kullanılmamıştır!" gibi ifadelere aldanmayınız.) 

Promosyon Kodu (Windows 8 indirim kodu); Bu kodu güvendiğiniz kişilerden temin edip kullanabilirsiniz bir sakıncası yoktur ve bu kod 1 kullanımlıktır..Bunuda tekrar hatırlatayım.. 

********** 


Search Engine Submission - AddMe Başlığım sayfa içeriği