ETİKET VE BARKOD

 

RFID, yıllardır varlık takibinin avantajlarının her zaman önemli olduğu imalat ve tedarik zinciri/lojistik gibi sektörlerde büyük bir yenilik olarak görüldü. Gerçekte ise birçok perakende kuruluşu bunların mağaza içinde kullanımı konusunda çekingen ve kuşkulu kaldı. Şimdi ise bu durum değişmek üzere olabilir.

Yakın zamana kadar RFID uygulamalarının çoğu palet ve kasa bazında takibe yönelikti. Şimdiyse odak noktası ürün bazında takibe doğru kayıyor. Başta high-end ürünlerde uzmanlaşan perakendeciler olmak üzere, akıllı perakendeciler, stok görünürlüğünü arttırmak, envanterlerini korumak ve müşterilerine daha iyi bir hizmet (daha fazla seçenek ve daha az bekleme süresi) sağlamak için RFID uygulamalarını benimsemeye yöneliyor.

Maliyetler düşüp, entegrasyon kolaylaştıkça, teknolojiden iş süreçlerini ve dolayısıyla müşterileriyle ilişkilerini geliştirmede faydalanmak isteyenler giderek artan oranda RFID uygulamalarını benimseyecekler. RFID uygulamalarının hayata geçirilmesi zor olsa da, şimdiye dek görülmedik sayısız yeni fırsatlara da kapıyı açabilirler.

Perakendeciler sürekli doğru ürünleri doğru yerlerde doğru miktarlarda bulundurma talebiyle karşı karşıya bulunuyorlar. Her şeyden önce, mevcut tedarik zinciri operasyonlarına RFID teknolojisinin dahil edilmesi, ürün hareketlerinin ve envanter akışının izlenmesi için ihtiyaç duyulan işgücünü azaltabilir.  Mağaza içi varlık takibi açısından ise RFID, perakendecilerin stoklarını görüş şartı olmaksızın takip etmelerine olanak verir. Bu da envanter için “tek bir gerçek” olmasını sağlar. Bu aynı zamanda tüm stok seviyelerinin tüm renk ve ölçülerde ve doğru yerlerde bulunabilmesini de sağlar.

Satış fırsatlarının ve envanter dönüşünün maksimize edilmesi ve müşterilerin her zaman aradıklarını bulabilmelerinin sağlanmasının yanı sıra bu aynı zamanda stokların bir tıklamayla izlenebilmesi anlamına gelmektedir.  Bu durum, personelin stok takibiyle harcadığı zamanı müşterilerle daha fazla ilgilenmek ve böylece onlara daha iyi bir hizmet sunmak için harcamasına olanak verir. Bu şekilde ürün bazında RFID etiketlemesini benimseyen perakendeciler, müşteri memnuniyetini geliştirerek satışları arttırıp, markalarının imajını güçlendirirler.

RFID aynı zamanda kapıda bir güvenlik görevlisi işlevi de görebilir. Ürünler depodan kamyona ve sonra da mağazaya aktarılırken RFID ile otomatik envanterler çıkarılıp, ürünler konşimentoyla karşılaştırılabilir. Ürün hareketleri daha eksiksiz olur, stokta ürün kalmadığı zor durumlar azalır, fazlalıklar olması önlenir ve muhasebe çelişkileri ortadan kaldırılır.
Başarılı bir uygulama gerçekleştirmek için perakendecilerin neleri dikkate almaları gerekir?

Operasyonların, tedarik zinciri/lojistik ve üst yönetimin tümüyle uygulama gerekçesini benimsemiş olması gerekir. Varlık takibinin geliştirilmesinden çok kazançlı çıkacağı için ilk iki grubun bunu desteklemesi beklenmekle birlikte, üst yönetim de bunun ticari avantajlarını değerlendirebilir ve başarılı bir uygulama için gerçekten destek vermesi gerekir. Firmanın genel durumunu yansıtmanın yanı sıra takip olanağı ürün bazında değerli olduğundan RFID verilerinin tüm sistemlere bağlanması gerekir.

Medya seçimi de önemlidir. İdeal olarak RFID etiketlerini doğrudan ürüne ya da ambalajına tutturabilmeniz gerekir. Bu da ürünün müşteri tarafından satın alınması halinde bunların kolayca çıkarılabilmesi ve böylece daha ekonomik bir çözüm sağlanması anlamına gelir.

Geleneksel RFID etiket medyaları, verilerin hatasız bir şekilde kodlanmasını sağlamak için birkaç yıl önce belirlenmiş bulunan düzenli aralara sahip inlayler üzerine yazdırılır. Günümüzde ise medya maliyetlerini yüzde 10′a kadar azaltabilen, çok daha dar inlay aralarını destekleyen, on-pitch baskı ve kodlama teknolojisi mevcuttur.

On-pitch RFID yazıcılar, etiketleri  imalatçısı tarafından belirtilenle aynı aralıklarda kodlayıp kodlama öncesinde işlem aralarının açılması gibi bir ek işlemi ortadan kaldırmaktadır. Başarılı bir on-pitch baskısı için, hassas mekanik toleransları, gelişmiş RFID teknolojisi ve akıllı cihaz yazılımına sahip yazıcılar gerekir. Kablosuz ağlarla kolay entegrasyonu da destekleyen on-pitch RFID yazıcılar, RFID standartlarında evrimin sürdüğü koşullarda gelecekte de hizmet verebilecek bir seçenek ve çeşitli inlay tipleri ile akıllı etiket şartnamelerinin desteklenmesinde esneklik sunmaktadır.

 ELEKTRONİK PCB ETİKETİ

 

ebra üretimi sona eren Z-Supreme 3000T Whiteürününün yerini almak üzere yeni Z-Supreme 3100T White ürününü satışa sunuyor. Eski ürünle aynı yapışkan ve üst kaplamanın ortasında yeni ve gelişmiş bir polimid filmin bulunduğu bu malzeme, yüksek sıcaklıklarda solventlere dayanıklılık ve mükemmel performansı çok uygun bir fiyata sunuyor.

Ayrıca Zebra Z-Supreme 4000T White ESD ürününü de satışa sunarak, yüksek sıcaklıklara dayanıklı Z-Supreme ürün çeşidini daha da arttırmış bulunuyor. Ağırlıklı olarak elektronik üreticileri tarafından yüksek sıcaklıkların olduğu ve PCB kartları gibi uygulamalarda kullanılan bu üründe etiket yapıştırılırken oluşabilecek statik şarjı dağıtan özel bir yapışkan bulunmakta ve böylece kolayca hasarlanabilecek hassas elektronik parçaların güvenli bir şekilde etiketlenmesi mümkün olmaktadır.

 

 

Kuşe etiket

 

 Kuşe etiket üzerine wax ribonla kolaylıkla baskı alınabilen kağıt bazlı etiket türüdür.maliyet olarakta diğer etiket türlerine göre uygunluk sebebi ile etiketler arasında en çok kullanılmakta olan etiket çeşiti kuşe etiketlerdir. Kuşe etiketlerin üzerine baskı almak son derece kolaydır ve baskıyı kalitesi yüksektir., Kağıt bazlı olduğu için ısıya, neme ve sürtünmeye karşı orta seviyede dayanıklıdır. Tercih edilme nedenlerinden bir diğer hususda kuşe etiket çeşitlerinin uzun ömürlü olmalarıdır. Bu Etiket çeşitleri dış şartlara ( yağmur ,rutubet vb. durumlara maruz kalmadıkça minimum 4-5 yıl) baskılarını ve fiziksel özelliklerini korurlar.

Bu Etiket türlerini seçerken kullanım alanına göre yapışkan özelliğini seçme seçeneğimizde vardır.Kısaca bahsetmek gerekirse,
Akrilik yapışkanlı Kuşe Etiket;
Akrilat yapışkanlı bir etiketi yapıştırdıktan kısa bir süre sonra kaldırmaya çalıştırdığınızda yırtılmadan kalkacaktır fakat yapıştığı yüzeyde belli bir süre durduktan sonra yapışkanlık kuvveti artacak ve sökülmeye çalıştığında etiket yırtılacaktır.Yüzeye hemen Nüfus etmektedir. Kargo ve perakende firmalarının özellikle kullandığı etiket türüdür.

Holtmet Yapışkanlı Kuşe Etiket;
Özel bir yapışkan türüdür. Yapışkanlık seviyesi olarak kuvvetli bir yapışkanlığı vardır.Uygulama yüzeyine yapıştırıldıktan sonra etiket sökülmeye çalışıldığında yırtılarak kalkar.Etiketin tam anlamı ile yüzeye 10 saat içinde hakim olur.

Nonperm Yapışkanlı Kuşe Etiket
Nonperm yapışkanlı Kuşe Etiket, Yapıştırıldıkları yüzeyden yırtılmadan çıkartılıp tekrar aynı veya farklı yüzeylere defalarca yapıştırılabilir. Genellikle Hediyelik Eşya Üreticileri, Cam Üreticileri Ve marketler tarafından kullanılan bir türdür.

Dipfriz Yapışkanlı Kuşe Etiket
Yapışkanlık olarak soğuğa dayanıklıdırlar, yapışkanlık yüzeyleri soğukta kristalize olmaz. Soğuğa dayanıklı oldukları gibi ısı yada dayanıklıdırlar.genellikle Soğuk hava depolarında kullanılan bir türdür.
Toshiba,Zebra, Datamax,Argox,Cab,Tsc,Godex marka barkod yazıcalara uygundur.

 

 

 


Search Engine Submission - AddMe Başlığım sayfa içeriği